
Zastanawiając się, jak poprawnie zamontować blat kuchenny, warto przeczytać poniższy artykuł. Nie da się ukryć, iż montaż blatu stanowi jedną z łatwiejszych wykończeniowych prac, która można wykonać samodzielnie. Mocując go, należy zadbać o to, aby wyglądał estetycznie, nie uległ zniszczeniu, a także by solidnie się trzymał.
Jak wygląda montaż blatu kuchennego krok po kroku
Na rynku znaleźć można wiele różnych rodzajów blatów, miedzy innymi należeć do nich mogą blaty szklane, drewniane, laminowane czy tez kamienne. Blaty wykonane z płyty laminowanej są najbardziej popularne, a ponadto ich cena jest najniższa spośród innych potrzebnych. Pluty wykonane z płyty laminowanej mogą poddać się obróbce wszelkimi ogólnodostępnymi narzędziami. Aby zamontować blaty kuchenne przydać się mogą takie narzędzia jak: wkrętarka, wiertarka udarowa, taśma malarska, szlifierka taśmowa, wyrzynarka, gumowy młotek, silikon sanitarny, poziomica, wkręty, kołki, kątowniki oraz ołówek i miarka. Podejmując się zamontowania blatu kuchennego, pierwszym krokiem, jaki należy uczynić, jest sprawdzenie z użyciem poziomicy prawidłowego układu płaszczyzn. Polega to na przyłożeniu poziomicy do ustawionych w rzędzie szafek, ustawionych oczywiście obok siebie. Cały proces jest po to, aby przekonać się czy szafki zostały zamontowane w sposób równolegli w stosunku do ścian, a także czy szafki nie odstają od siebie. Jeżeli nie udało się wykazać odpowiedniego poziomu, wówczas konieczne będzie wprowadzenie poprawek. Może okazać się ze wystarczy jedynie w delikatny sposób obniżyć lub podwyższyć któraś zawieszonych szafek. Krzywa ściana natomiast zmusza do przycięcia tylnej krawędzi zakupionego blatu.
Docięcie blatu do odpowiedniego rozmiaru i kształtu
Kolejnym istotnym krokiem jest właśnie docięcie blatu kuchennego, aby nabrał on odpowiednich rozmiarów oraz kształtów. Zazwyczaj ten dopiero co zakupiony okazuje się być za długim oraz za szerokim od potrzebnego. Producenci oraz fachowcy mimo wszystko zalecają, aby kupować blat o około jeden lub dwa centymetry dłuższy od wymaganego. Jeśli na powierzchni powstaną luki, wystarczy go wówczas w nie wpasować. Wówczas poleca się zaznaczenie za pomocą ołówka krawędzi płyt koniecznych do obcięcia. Do tego celu zaleca się użycia miarki, a także wyrzynarki do docięcia. Kiedy dotrzemy do etapu, w którym blat w idealny sposób będzie przylegał do szafek, wówczas należy wyciąć otwory na płytę grzewczą, a także zlewozmywak. Bardzo często zdarza się, iż producenci załączają szablony do tych elementów, które z bardzo znacznym stopniu ułatwiają prace. Wówczas wystarczy równe ich przyłożenie i odrysowanie kształtu w miejscu montowania owych sprzętów. Po tym zabiegu należy wygładzić przycięte krawędzie z użyciem papieru ściernego lub szlifierki.
Przytwierdzenie blatu do szafek
Kolejnym istotnym elementem całych prac, czyli trzecim krokiem jest przytwierdzenie blatu do szafek. Do zamocowania blatu przydadzą się wkręty posiadające długość mniejsza niż szerokość naszej płyty. Zaleca się wkręcanie ich od spodu, a także używanie do tego celu wkrętarki, musza one przejść przez krawędzie blatu oraz szafki, jednakże nie na wylot. Powinno się wkręcać je w kilkunastu miejscach, chyba ze blat ma niewielką długość, wówczas wystarczy ich kilka.
Jak zabezpieczyć blat silikonem?
Zaleca się użycie do tego celu silikonu, który w jak największym stopniu odpowiada zakupionemu laminatowi. Należy wykonać ten zabieg w dwóch miejscach, pierwszy z nich miedzy ścianą a blatem, natomiast drugi wokół wyciętych wcześniej otworów. Co więcej, poleca się użycie do tego celu taśmy malarskiej, przyklejając ja wzdłuż krawędzi blatu oraz ściany, aby nie pobrudzić powierzchni nowo zamontowanego blatu kuchennego. Zakończywszy proces aplikacji silikonu trzeba wówczas zebrać jego nadmiar, a także wygładzić obrabianą powierzchnię. Fajnym pomysłem jest także maczanie co jakiś czas palca w wodzie zawierającej również detergent, na przykład płyn do mycia naczyń.
W jaki sposób przymocować blat do ściany?
W przypadku, kiedy część blatu nie posiada podparcia w pełnym ciągu szafek i przytwierdzana jest wówczas do ściany jedynie, wówczas zamocowanie takiego blatu możliwe jest tylko i wyłącznie przy pomocy wkrętów z kolkami rozporowymi, a także kątownika.