Sanktuarium św. Stanisława na Skałce to jedna z tych atrakcji, których w trakcie historycznej wycieczki po grodzie Kraka nie można pominąć. Dlaczego? Bo to wyjątkowe miejsce, którym Kraków zachwyci i historyków, i miłośników sztuki. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?
Kościół na Skałce to ciekawy przykład stylu barokowego w architekturze sakralnej. Powstał on w miejscu, w którym już w okresie średniowiecza istniała romańska świątynia. Dla miłośników historii oraz dla wiernych, kościół na Skałce jest miejscem wyjątkowym ze względu na tragedię, która rozegrała się tu w 1079 roku. To właśnie wtedy, z rozkazu króla Bolesława Śmiałego, w kościele zamordowano biskupa Stanisław ze Szczepanowa. Efekt? Szybki rozwój kultu św. Stanisława. Już w XII wieku jego szczątki przeniesiono na Wawel, a w następnym stuleciu biskupa Stanisława uznano za świętego i patrona Polski. Miejsce, w którym doszło do tragicznych wydarzeń, stało się z kolei punktem chętnie odwiedzanym przez wiernych z różnych zakątków kraju.
Kościół na Skałce w Krakowie
Od XV wieku kościołem i sanktuarium na Skałce opiekują się Paulini. Kto odwiedzi Skałkę, ten ujrzy zarówno zabudowania klasztorne, jak i barokowy kościół z XVIII wieku. Warto zajrzeć do jego wnętrza. Wrażenie robi ołtarz główny z obrazem św. Michała Archanioła, oraz ołtarz św. Stanisława, przy którym znajdują się jego relikwie. W pobliżu kościoła wyróżnia się Sadzawka św. Stanisława, która dawniej mogła być miejscem związanym z odprawianiem pogańskich obrzędów. Zgodnie z legendą, to właśnie do tej sadzawki wrzucone zostały zmasakrowane zwłoki biskupa Stanisława. Przypomina o tym XVIII-wieczny posąg, przedstawiający słynnego męczennika. Warto też zajrzeć do krypt, które są miejscem spoczynku wielu zasłużonych Polaków. Spoczywają tu m.in.: Jan Długosz, Stanisław Wyspiański, Czesław Miłosz, Jacek Malczewski i Karol Szymanowski.
Kościół na Skałce nie bez powodu jest tak ważnym punktem w programie wycieczki po Krakowie. Wizyta w tym miejscu to jedyna w swoim rodzaju lekcja historii, na którą z pewnością warto postawić.