Kraków jest jednym z najstarszych polskich miast. Położone jest po obu stronach przepływającej przez nie Wisły i posiada długą oraz bogatą historię. Kraków uważany jest za drugie po Gnieźnie najstarsze nieprzerwanie zamieszkałe miasto w Polsce. Po raz pierwszy wspomniano o nim w piśmie około 1038 r. jako „Krakus”, a w późnym średniowieczu stał się stolicą Polski. Obecnie z ponad milionem mieszkańców Kraków jest drugim co do wielkości miastem w Polsce i czwartym najbardziej zaludnionym obszarem miejskim. Jest domem dla wielu atrakcji, w tym kościołów, restauracji, butików, galerii i… pięciu kopców.
Czym jest kopiec?
Kopiec oznacza formę ukształtowania terenu lub budowlę ziemną w kształcie stożka. Od dawien dawna były wznoszone w wielu miejscach Europy, by pełnić rolę miejsc pochówku, funkcje obronne, miejsce praktykowania kultów, ale także jako dobre punkty obserwacyjne. W późniejszych wiekach usypywano je w celu pośmiertnego upamiętnienia ważnych osobistości lub na pamiątkę ważnych wydarzeń historycznych. W całej Polsce jest ich bardzo dużo, bo ok. 350, lecz żadne miasto nie posiada ich tyle co Kraków. W tym artykule przedstawimy Ci kilka z nich.
Kopiec Krakusa
Kopiec Krakusa zwany również kopcem Kraka jest uznawany za najstarszy z krakowskich kopców, gdyż najprawdopodobniej pochodzi z VII-VIII wieku. Usypany został na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek – Wzgórzu Lasoty i mierzy wysokość, aż 16m. Według średniowiecznych legend i przekazów miała być to mogiła legendarnego założyciela miasta i władcy – Kraka. Czy tak jest naprawdę? Tego nie wiadomo. Podejmowano się wielu prób ustalenia jego przeszłości, w latach 30′-tych dwudziestego wieku trwały prace archeologiczne mające na celu pomoc w ustaleniu historii kopca. Niestety nie potwierdzono legend. Jednakże przebadano zaledwie skrawek całej objętości kopca, więc trudno jednoznacznie wykluczyć wspomnianą teorię. Mimo to badania archeologiczne przyniosły pewne rezultaty. Odkryto bowiem co utrzymuje kopiec takim jakim jest, a jest drewniany słup w centralnej części nasypu, od którego odchodzą wyplecione z wikliny przegrody, pomiędzy którymi znajduje się ubita ziemia i kamienie. Kopiec mógł być także wykorzystywany jako punkt obserwacyjny, gdyż zapewnia bardzo dobry, rozległy widok na okolice
Kopiec Kościuszki
Jest to kopiec, jak nazwa wskazuje, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. Znajduje się on na terenie Zwierzyńca, na Górze św. Bronisławy. Jest stosunkowo młody bo wybudowany w latach 1820-1823. Sypanie kopca było wielkim wydarzeniem dla miasta. Usypania go domagali się mieszkańcy, którzy rozpoczęli zbiórkę na ten cel. Uroczyste rozpoczęcie sypania stało się wielkim wydarzeniem, które przyciągnęło wielu Polaków. Przywieziono ziemię z wielu pól bitew, w których brał udział Kościuszko. Z pól pod Racławicami, Maciejowicami, Szczekocinami i Dubienką. Sam kopiec ostatecznie mierzy aż 34 metry, choć wciąż nie jest on najwyższym kopcem w Krakowie. W okresie zaborów wokół kopca powstały fortyfikacje, okalające kopiec pierścieniem fortów. Obecnie jest najpopularniejszym z Krakowskich kopców. Jest miejscem wielu wycieczek, a w strukturach fortu mieści się muzeum poświęcone Kościuszce.
Kopiec Piłsudskiego
Najwyższy kopiec z pięciu istniejących w Krakowie oraz największy kopiec w Polsce. Został on usypany na szczycie Sowińca, które znajduje się w Lesie Wolskim w zachodniej części Krakowa. Jego sypanie trwało 3 lata; od roku 1934 do 1937. Początkowo miał być pomnikiem walki o niepodległość, lecz po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego zaczęto nazywać go jego imieniem. W kopcu złożono ziemię ze wszystkich pól bitewnych, na których walczyli Polacy podczas I wojny światowej. Przechodził dość burzliwe dzieje, gdyż podczas II wojny światowej starano się go zniwelować, a po niej, przy użyciu czołgu, usunięto ze szczytu kopca granitową płytę z wyrytym na nim Krzyżem Legionowym. Cała ta operacja dodatkowo zniszczyła cały stok kopca. Po 1981 roku ruszyła akcja odnowy kopca, a u jego podnóża spoczęła ziemia z pobojowisk II wojny światowej.
Po wielu perypetiach, podmyciach i zniszczeniach ostatecznie udało się wyremontować kopiec, tak że obecnie jest dostępny dla turystów, którzy śmiało mogą na niego wejść by podziwiać piękną panoramę okolicy. Wokół kopca znajduje się także największa polana Lasu Wolskiego z ławkami i placem zabaw dla dzieci, a w niedalekiej odległości znajduje się także zoo. Dzięki temu wędrówka na Kopiec Piłsudskiego i jego okolice może stanowić ciekawą propozycję rodzinnej wycieczki.